Ateny – stolica Grecji

Posąg Bogini Ateny

Ateny – atrakcje dla miłośników starożytności

Wczasy w Atenach to doskonała okazja do zetknięcia się ze starożytną kulturą. Ruiny antycznych budowli, tętniące życiem ulice oraz niezapomniany klimat miasta sprawią, iż pełen atrakcji urlop w greckiej stolicy pozwoli oderwać się od rzeczywistości i na długo zapadnie w pamięć.

Wakacje w Atenach – co warto zwiedzić? Zabytki i atrakcje turystyczne

Malownicze Ateny co roku przyciągają rzesze turystów pragnących podążać śladami niezwykle bogatej i barwnej historii oraz poczuć ducha starożytności. Oprócz słynnego Akropolu, na którym zlokalizowane są m.in.: Partenon, Propyleje, Erechtejon czy świątynia Ateny Nike miasto oferuje również wiele innych atrakcji. Miłośnicy zwiedzania, podczas pobytu w metropolii, koniecznie powinni się udać do Świątyni Zeusa Olimpijskiego, której budowa została ukończona w 131 r. n.e. dzięki cesarzowi Hadrianowi. Dawniej wewnątrz obiektu mieściły się 104 marmurowe kolumny w stylu korynckim, dziś podziwiać można jedynie 15 z nich. Pozostałe znajdują się poprzewracane na ziemi. Nieopodal świątyni podziwiać można również wspaniały Łuk Hadriana. Dwupiętrowa konstrukcja liczy 18 m wysokości. Zwiedzając miasto, warto także zobaczyć średniowieczny kościół Kapnikarea, pochodzący z XI w. Obiekt w trakcie powstań greckich został znacznie zniszczony, jednak na przełomie XIX i XX stulecia miały miejsce prace rekonstrukcyjne świątyni. Kościół zachwyca przepięknymi malowidłami ściennymi, mozaikami oraz kopułą dobudowaną przez Uniwersytet Ateński.

Greckie zabytki w Atenach

Co jeszcze warto zobaczyć w Atenach? Osoby zafascynowane grecką historią i kulturą, podczas urlopu w Atenach, koniecznie powinny się również udać do, gromadzącego pokaźną liczbę zbiorów – Narodowego Muzeum Archeologicznego, które uważane jest za jedno z 10 najważniejszych obiektów tego typu na świecie, a także do Muzeum Akropolu oraz Muzeum Bizantyńskiego. Do wartych zainteresowania i zwiedzenia zabytków miasta należy zaliczyć także Pałac Prezydencki oraz Uniwersytet Ateński. Wspaniałych wrażeń, zwiedzającym Ateny turystom, dostarczy ponadto wspinaczka na wzgórze Filopapusa, skąd roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama miasta. Wejście na wzgórze jest bezpłatne, a trekking zajmuje ok. pół godziny. Chwili spokoju i relaksu zaczerpnąć zaś można w trakcie spaceru po zacisznej dzielnicy Aten, Anafiotika, która usytuowana jest u podnóża Akropolu. Niewielkie białe domki, wąskie schodki oraz bujna roślinność stwarzają atmosferę idealną do odpoczynku.

Turyści, wybierający się do Aten na rodzinne wczasy, powinni natomiast udać się do Muzeum Dzieci oraz Muzeum Sztuki Dziecięcej, które znajdują się w dzielnicy Place. Muzeum Dzieci podzielone jest na dwie części. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla maluchów w wieku przedszkolnym, zaś druga dla nieco starszych pociech. W części dedykowanej młodszym dzieciaczkom mieszczą się cztery salki: pracownia baniek mydlanych, plac budowy (gdzie maluchy mogą się przebrać za budowniczych i wznosić domy z kartonowych cegieł), sklep połączony z targiem oraz sala jadalna. Muzeum Sztuki Dziecięcej to natomiast galeria, w której podziwiać można prace małoletnich artystów oraz samemu stworzyć swoje własne dzieło.

Ateny – uroki starożytnego miasta

Ateny to nie tylko wspaniałe, świadczące o barwnej przeszłości ruiny na słynnym Akropolu. Bogato wyposażone muzea, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Łuk Hadriana, urzekająca panorama ze szczytu Filopapusa oraz atrakcje dla małych podróżników sprawią, iż bogaty w zwiedzanie urlop w greckiej stolicy zaobfituje w moc niezapomnianych wrażeń.

Widok na miasto Ateny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.