Ceny w Grecji

Euro - waluta Grecji

Zabytki, słońce i błękitne morze – to atrakcje, które co roku przyciągają do Grecji tysiące turystów. To prawdziwy raj dla miłośników historii, śródziemnomorskiej kuchni i pięknych plaż. Warto przed wyjazdem przyjrzeć się kwestii kosztów i cen, by wakacje w tym miejscu nie okazały się finansowa klapą.

Koszty wyjazdu do Grecji zależne są od kilku czynników. Pierwszym z nich jest to, czy planujemy skorzystać z usług biura podróży, czy wyjazd organizujemy sami. Pierwsza opcja jest na pewno droższa, natomiast warto ją polecić osobom, które nie mają czasu i doświadczenia w organizowaniu wyjazdów prywatnych. Koszt tygodniowego wyjazdu z biurem turystycznym w sezonie wynosi średnio około 2 tysiące złotych. Warto zaznaczyć, że pobyt dłuższy, na przykład 14- dniowy, kosztuje tylko kilkaset złotych drożej, więc jest zdecydowanie bardziej opłacalny. Oczywiście poza sezonem, wiosną i jesienią, ceny w biurze podróży są zdecydowanie niższe, nawet o 25-30%. Warto zatem rozważyć taką opcję, szczególnie, że temperatury są wtedy znacznie przyjemniejsze, zwłaszcza dla osób, które źle znoszą upały.

Turyści, którzy nie lubią korzystać z usług biura podróży, mogą sami zorganizować wakacje w Grecji. Bukując bilet odpowiednio wcześniej, można polecieć do tego pięknego kraju już za około dwieście złotych w jedną stronę.
Domek lub prywatną kwaterę wynajmiemy najtaniej za około 15-20 euro za dobę od osoby. Bez problemu można znaleźć różne oferty w internecie. Obiad w tawernie ( obfity i smaczny) to koszt około 8 euro. Za litr wody czy piwo w barze zapłacimy 1,5 euro. Co ciekawe, mniej zapłacimy za dobrą kawę – około 1 euro.
Ceny w muzeach są bardzo różne, jednak w niektóre dni wejścia są darmowe, więc warto to wcześniej sprawdzić i tym sposobem zaoszczędzić niemałą sumkę.

Waluta Grecji - Euro

Obowiązującą w Grecji walutą jest euro. Niestety zazwyczaj nie ma możliwości wymiany złotówek, nie wszędzie też są akceptowane płatności kartą. Należy ten fakt uwzględnić przed wyjazdem. W większości miast turystycznych można natomiast bez problemu wymienić funty brytyjskie i dolary USA.
Telefony komórkowe działają w całej Grecji, choć w niektórych hotelach występują problemy z zasięgiem. Rozmowy lokalne są dość tanie, jednak należy uważać na połączenia zagraniczne, za które można słono zapłacić. W sklepach i kioskach w pobliżu aparatów telefonicznych łatwo kupić karty telefoniczne w cenie 5 euro za 100 jednostek.
W restauracjach dobrze jest pamiętać o napiwkach. Warto także wiedzieć, że często do rachunku doliczane jest 1 euro za chleb podany przed posiłkiem.
Kupując pamiątki dobrze jest się targować.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.