Chalkidiki

Półwysep Chalkidiki

Chalkidiki to niezwykle atrakcyjny półwysep leżący u wybrzeży Morza Egejskiego. Gdy spojrzymy na mapę, wzrok przyciąga jego niebywały kształt odpowiadający dłoni z trzema palcami. Owe „palce” to półwyspy – Athos, Kassandra i Sithonia.

Półwysep Chalcydycki jest jednym z najpopularniejszych pod względem turystycznym regionów Grecji. To doskonałe miejsce na wakacje zarówno we dwoje, jaki i wyjazd rodzinny. Linia brzegowa Chalkidiki udostępnia 500 km plaż i niezliczoną ilość malowniczych zatoczek. Kusi błękitnym wybrzeżem, które należy do najczystszych w całej Europie. Śródziemnomorski klimat jest gwarancją udanych kąpieli słonecznych.

Różnorodność formy

Niezwykle barwny krajobraz zachwyca różnorodnością. Klimat tworzą wzgórza porośnięte śródziemnomorską roślinnością, ciągnące się kilometrami plantacje tytoniu, drzew oliwnych i cytrusowych, a także pasma górskie. Chalkidiki to również mnóstwo miejsc, w których można pobyć sam na sam z naturą.

Od każdego wyjazdu nad morze oczekujemy ciepłych kąpieli słonecznych w otoczeniu pięknej scenerii. Grecki półwysep słynie z najpiękniejszych plaż. Najsłynniejszą z nich jest Kalithea, która przyciąga malowniczym krajobrazem, wyjątkowo przejrzystą, błękitną wodą i delikatnym piaskiem. Idealnymi miejscami na kąpiele słoneczne i morskie, nurkowanie czy inne sporty wodne są także plaże; Skala i Armenistis oraz Agios Mamas, Akti Aretes, Agios Ioannis, Agia Varvara i Agios Georgios.

Zwiedzanie Chalkidiki

Półwysep grecki przyciąga atrakcyjnymi kurortami z kasynami, dyskotekami i restauracjami. Chalkidiki kusi urokiem małych wiosek w typowo greckim klimacie oraz osad rybaków, w których można poznać ich zwyczaje i zasmakować wyjątkowej kuchni. Ale przede wszystkim to miejsce licznych pozostałości po starożytnej cywilizacji. Według legend Chalkidiki było zamieszkiwane przez rywali bogów, Tytanów. Historia tego miejsca rozpoczyna się około 600.000 lat temu.

W trakcie pobytu na Chalkidiki warto zadbać o wycieczki, które pozwolą poznać kulturę i historię tego miejsca. Najpopularniejszym z cypli jest Kassandra z gajami piniowymi, w której starożytność łączy się z nowoczesnością. Z Kassandrą wiąże się bogata przeszłość historyczna. Godnym uwagi jest też starożytne miasto Sanya z V wieku p.n.e. związane z postacią Artemidy. Wyjątkową przygodą z historią są również miasta Afitis i Kallithea z ruinami świątyń Zeusa i Dionizosa.

Niezwykle magicznym miejscem jest Athos, republika monastyczna z 963 roku, która nie ma żadnego odpowiednika na świecie. Na zboczach góry Athos wznoszącej się 2033 m n.p.m. żyją mnisi. Athos, nazywane Świętą Górą jest najpiękniejszym z półwyspów. Na szczególną uwagę zasługuje również miejscowość Nea Moudania, czy Nea Foka. Dalej jest Nea Potidea z bogatą historią sięgającą VI wieku p.n.e. i typowo grecka wioska Afitos z Muzeum Etnograficznym.

W trakcie wakacji na Chalkidiki warto zobaczyć również Metamorphosis z klasztorem Zwiastowania NMP. Na koniec trzeba zajrzeć do małej wioski Petralone. W jej sąsiedztwie znajduje się jaskinia, w której można podziwiać kolumny, stalaktyty, stalagmity i kamienne formy, a także pozostałości starożytnego człowieka i zwierząt.

Niezwykłe wakacje…

Będąc na Chalkidiki nie można sobie odmówić skosztowania świeżych owoców, miejscowych serów, jagnięciny oraz ryb i owoców morza. Na półwysep można dotrzeć pociągiem, samochodem, autokarem lub samolotem, a od wielu lat obowiązującą tu walutą jest euro. Oliwa z oliwek, sery, miód, ouzo oraz wyroby z muszli, to obowiązkowe rzeczy na liście pamiątek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.