Informacje i pogoda

grecjaRepublika Grecka leży w południowo – wschodniej Europie w południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Sąsiaduje bezpośrednio z Macedonią, Albanią, Bułgarią i Turcją. Grecja to nie tylko ląd stały, ale też otaczające ją wyspy i wysepki, z których największe to Cyklady, Kreta, Rodos, Dodekanez i Wyspy Jońskie. Z racji swojego położenia kraj otaczają Morza Śródziemne, Jońskie, Egejskie i Kreteńskie.

Grecja to kraj o bardzo długiej i bogatej tradycji, który powszechnie jest uważany za kolebkę zachodniej cywilizacji. To stąd wywodzi się filozofia, demokracja, literatura, to tutaj swój początek miały Igrzyska Olimpijskie. Ta bogata spuścizna to podwaliny współczesnej Grecji, która jest krajem rozwijającym się chociaż w ostatnich latach nie ominęły jej problemy gospodarcze, które jednak nie mają wpływu na jej popularność jako kierunku turystycznego.

Grecja to kraj słoneczny i ciepły, a to za sprawą klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego w strefie, którego leży. Jego cechą charakterystyczną są suche, bardzo gorące lata, trwające stosunkowo długo oraz łagodne, wilgotne zimy. Taki klimat sprawia, że praktycznie przez cały rok są tutaj odpowiednie warunki do spędzania urlopu, wszystko to oczywiście zależy od indywidualnych upodobań i potrzeb. Zarówno miłośnicy bardzo wysokich temperatur jak i tych trochę niższych mogą przyjemnie spędzić tutaj czas.

grecja2Klimat w Grecji nie jest jednorodny na terenie całego kraju, a różni się znacząco ze względu na położenie.

Tereny górskie i Peloponez charakteryzują się zimami z dużymi opadami śniegu, natomiast wiosną i jesienią na tych obszarach występują bardzo obfite opady deszczu. Lata są jednak bardzo pogodne i gorące.

Na zachodzie panują temperatury umiarkowane, ale wilgotność jest najwyższa ze wszystkich regionów kraju. Na wschodzie ze względu na wpływ Morza Egejskiego klimat jest zdecydowanie łagodniejszy. Ateny i okolice charakteryzują się bardzo wysokimi letnimi temperaturami, łagodnymi zimami, nawet wówczas temperatura rzadko kiedy spada poniżej zera, ale występują dość intensywne opady deszczu. Nie znaczy to jednak, że w Atenach nie ma w ogóle śniegu, bywają i takie zimy, kiedy występują tu bardzo obfite opady, które zaskakują Ateńczyków, bo mimo wszystko nie są oni przyzwyczajeni do takich warunków pogodowych.

W północnej części kraju występuje klimat podzwrotnikowy-kontynentalny. Jest on zdecydowanie chłodniejszy i o wiele bardziej wilgotny niż ten na pozostałych rejonach. Zimy są tu również łagodne, średnie temperatury w styczniu to około 5-7 stopni, latem w lipcu 25-27.

W środkowej części kraju, latem średnie temperatury w Grecji dochodzą do 28 stopni, zimą spadają do 8-10. Jeszcze łagodniejsze zimy są charakterystyczne dla wysp, na Rodos czy Krecie średnie temperatury dochodzą do 13 stopni, ale też i lata są o wiele bardziej gorące, bo średnia temperatura w miesiącach letnich to 29 stopni.

Grecja jest najczęściej odwiedzana między majem a październikiem, wówczas jest bardzo ciepło i pogodnie, deszcze jeśli się pojawiają to rzadko i niezbyt obfite. Natomiast jeśli ciężko znosimy wysokie temperatury to zdecydowanie lepszym pomysłem na wyjazd są miesiące jesienne i zimowe. Nadal jest tam ciepło, ale nie są to bardzo wysokie temperatury, występuje też więcej opadów deszczu lub śniegu w zależności od regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.