Kreta

Kreta to bardzo częsty kierunek turystyczny. Wynika to między innymi ze świetnej pogody, piaszczystych plaż, licznych zabytków, pysznej kuchni, krystalicznych wód i szeregu innych atrakcji. Kreta ma wiele do zaoferowania turystom. Znajdzie się coś dla miłośników wypoczynku zarówno aktywnego, jak i biernego.

Poznaj największe atrakcje Krety

Jeśli ktoś chce spędzić wakacje w raju, to powinien odwiedzić Laguna Balos. Jest to niezwykłe miejsce na Krecie, które obfituje w piękne plaże, przejrzyste wody. Egzotyczne widoki zapierają dech w piersiach. Można uprawiać rozmaite sporty wodne. Jest to miejsce spokojne i bezpieczne, więc idealnie nadaje się między innymi dla rodzin z dziećmi. Bardzo ważne na Krecie jest Knossos. Uważa się je za symbol kultury minojskiej. Ruiny pałacu nadal robią ogromne wrażenie pomimo upływu czasu. Zgodnie z legendą pod pałacem był labirynt, w którym Minos zamknął Minotaura. W Knossos znajduje się także Muzeum Archeologiczne, twierdza koules, port wenecki, plac platia eleftherias, fontanna morosiniego. Warto odwiedzić jaskinię psychro, czyli domniemane miejsce narodzin Zeusa. Mówi się także, że chował się on w niej przed Kronosem. Wrażenie robi także plaża Vai na Krecie z ogromną ilością palm.

Co warto zobaczyć na Krecie?

Jeśli ktoś lubi spędzać aktywnie wolny czas, to powinien odwiedzić wąwóz Samaria. Można liczyć na piękne krajobrazy, szereg ciekawych zakątków. Jest to najdłuższy wąwóz w całej Europie, dlatego idealnie nadaje się na pierwszą wędrówkę. Jego przejście zajmuje kilka godzin, ale warto ze względu na liczne atrakcje po drodze. Park Narodowy Samaria umożliwia podziwianie niezwykłej fauny i flory tego miejsca. Można poczuć bliskość dziewiczej natury. Jeśli ktoś lubi wypoczywać biernie, to idealnie sprawdzi się plaża Elafonisi. Zapewnia warunki sprzyjające relaksowi. Niecodziennie spotyka się różowy piasek, wody w różnych odcieniach błękitu. Z kolei szeregu zabytków należy szukać w Chani. W mieście tym wyraźnie czuć nadmorski klimat. Można też podziwiać wenecką zabudowę. Stolicą wyspy jest Heraklion, który stanowi zwykle bazę wypadową dla turystów.