Miejsca ciekawe przyrodniczo

Ciekawe miejsca w Grecji to nie tylko starożytne zabytki, ale również miejsca ciekawe przyrodniczo. W Grecji funkcjonują dwadzieścia cztery obszary objęte ochroną, a pośród nich znajduje się dwanaście parków narodowych.

Park Narodowy Parnitha
Położony w regionie Attyka, czyli na północ od Aten, co istotne większość tego obszaru znajduje się na wysokości ponad 1400 m n.p.m. Park Narodowy Parnitha obejmuje w większości obszar masywu górskiego będącego chronionym siedliskiem między innymi endemicznych gatunków ptaków. Stoki gór pokrywa wspaniały las składający się głównie z greckich jodeł przeplecionych alpejskim gatunkiem sosny. Te iglaste lasy stanowią doskonałą enklawę ciszy, czystego powietrza oraz doskonałych warunków dla osiedlania się ptaków. Całość uzupełnia unikalna otulina parku składająca się z trawiastych pastwisk i ziemi ornej uprawianej przez miejscowych rolników. Przyroda jest tu naprawdę piękna i warta zobaczenia.

Park Narodowy Olimpu
Obejmuje swoim obszarem osławiony masyw góry Olimp – najwyższy masyw górski Grecji. Olimp uważa się za najwyższą górę w Grecji, a prawda jest taka, że najwyższym szczytem jest Mytikas (2917 m n.p.m.) Sam masyw położony jest między dolinami rzek Pinios i Aliakmon, w bliskim sąsiedztwie zatoki Termajskiej. Jest to pierwszy park narodowy w Grecji, został założony w 1938 roku. Powstał, aby chronić między innymi zwierzęta, z których słynie Grecja czyli muflony i kozice górskie.

samariaPark Narodowy Samaria
Znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy Krety, a jego najważniejszy element czyli wąwóz Samaria jest najdłuższym wąwozem Europy (mierzy 18 km, z czego udostępnionych dla turystów jest aż 16 km). Jak większość parków narodowych Grecji jego zadaniem była ochrona endemicznych gatunków, w tym przypadku są to między innymi występujące już tylko tutaj dzikie koziorożce kri-kri.

Początek istnienia parku to rok 1962, od tego czasu systematycznie rozwijana jest bogata baza turystyczna. Poprzez wąwóz Samaria prowadzi jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na Krecie. Startuje na południowym krańcu równiny Omalos, w miejscu Ksiloskalo (1227 m n.p.m.). Z tego punktu systematycznie podążając szlakiem, schodzi się aż do poziomu ok. 600 m n.p.m. W trakcie marszruty mija się strażnicę św. Mikołaja (Agios Nikolaos).
Następnie szlak turystyczny prowadzi wzdłuż koryta rzeki Tarras do obecnie opuszczonej wioski Samaria. W Samarii warto zajrzeć do znajdującej się tam cerkwi, w której nadal można podziwiać XIV wieczne zachwycające freski.

Po opuszczeniu Samarii szlak przechodzi przez strumień, a ściany wąwozu sięgające w tym miejscu kilkuset metrów zaczynają zbliżać się ku sobie, co tworzy monumentalny widok. W pewnym momencie szerokość przesmyku to tylko 3,5 m. Miejsce to nazywa się Sideroportes (Stalowe Wrota). W dalszym etapie wędrówki wąwóz rozszerza się we wspaniałą dolinę. Wędrówkę tym znanym szlakiem zakończymy się w miejscowości Agia Roumeli, z której wydostać się można jedynie promami zmierzającymi na wschód do Chora Sfakion, alternatywny kierunek to zachód do Paleochory. Czas przejścia przez wąwóz wynosi ok. 6 godzin.
Istnieje też krótsza 2-kilometrowa trasa. Na terenie wąwozu nie wolno nocować, bilety składają się z dwóch części – jedna sprawdzana jest przy wejściu, druga przy wyjściu (by nikt nie pozostał w wąwozie). Szlak nie jest polecany dla starszych lub słabszych turystów.

Warto odwiedzić Grecję by zobaczyć pełne w niezwykłą przyrodę Parki Narodowe. Niezwykłe masywy górskie i wąwozy – jest tu doprawdy co podziwiać i gdzie pochodzić nawet poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.