Olimpia
To teren, na którym w starożytności odbywały się igrzyska czyli pierwowzoru obecnej olimpiady. Olimpia znajduje się na równinie w Peloponezu, w pobliżu Morza Jońskiego. Stojąca w tym miejscu Świątynia Zeusa została wybudowana około 470 roku p.n.e. W świątyni mieścił się ogromny posąg Zeusa, wykonany z kości słoniowej i brązu, ozdobiony złotem, niestety nie przetrwał on do obecnych czasów. Kolejna świątynia zbudowana w Olimpii była poświęcona Herze, żonie Zeusa z i była uznawana za jeden z „siedmiu cudów starożytnego świata.” Dziś w miejscu dawnej świątyni płonie znicz olimpijski.
Akropol w Atenach
Niezależnie od tego ile razy będziesz w Atenach i na samym Akropolu możesz wierzyć, że za każdym razem ten grecki zabytek robi tak samo monumentalne wrażenie i pozostawia niezatarte wspomnienia. Akropol czyli świątynia Zeusa Olimpijskiego skalistym cyplem dominującym nad dzisiejszymi Atenami, a także nad doliną rzeki Ilissos. Nazwa ta określa zarówno wzgórze jak i również zabytki znajdujące się na nim. Świątynie zostały wybudowane na zamówienie ateńskiego męża stanu Peryklesa pod koniec V wieku p.n.e. Całe wzgórze zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dodatkowe info i zdjęcia: https://www.wnieznane.pl/ateny,24,2,co-warto-zobaczyc,687,Akropol
Delfy
Sanktuarium w Delfach leży u stóp Parnasu. Jest to miejsce bardzo mocno osadzone wśród wielu mitów starożytnej Grecji. W VIII wieku p.n.e., Delfy był ośrodkiem kultu Apollina i to ku jego czci powstawały kolejne świątynie w tym mieście. Delfy znane były również z przepowiedni wygłaszanych przez kapłankę Apollina – Pytię.
Twierdza Mykeny
Starożytne miasto Mykeny można określić mianem parku archeologicznego, do którego każdego roku przybywa wielu turystów. Brama z drzwiami oznaczonymi lwem otwiera się w kierunku starożytnej cytadeli w Mykenach, która jest chyba najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem cywilizacji zwanej mykeńską. Cytadela jest otoczona murami obronnymi zbudowanymi z wielkich bloków kamiennych. Ich rozmiar przyczynił się do powstania mitu o budowniczym, którym miał być olbrzymi cyklop.
Teatr Epidauros
Teatr w Epidauros pomimo starożytnego pochodzenia jest używany po dziś dzień. A to za sprawą legendarnej już akustyki tej budowli, co można samemu sprawdzić w czasie wycieczki po teatrze. Można udać się na jakikolwiek koniec widowni a doskonale będzie słychać kwestie wygłaszane szeptem na scenie.